Výroba stola k pokosovej píle

Včera som sa prehrabával medzi fotkami ktoré som robil za posledný rok, a medzi nimi som objavil také, ktoré som tu ešte nepoužil. Tak som sa rozhodol napísať článok o tom, ako som si v dielni pripravil predĺženie stola k pokosovej píle. Keď som ju dostal, tak som ju požíval len ako prenosný kus náradia. Keďže som často pílil dlhšie laty, vždy som si ich musel všelijako podkladať. Už mi to začalo liezť na city, tak som sa jedného krásneho dňa zobudil s chuťou dať tento stôl dokopy.

Výber stanovišťa

Keďže mám podlahovú plochu dielne len asi 3,5×4 metre, musel som si dobre rozmyslieť kam ju umiestnim, aby mi pri inej práci nezavadzala. Nakoniec som sa rozhodol milú pokosovú pílu umiestniť hneď napravo od vchodových dverí. Samozrejme, že tam nemám voľnú plochu. Naľavo som už dávnejšie urobil kurník pre sliepočky. Urobil som ho zámerne vo vnútri, aby im v zime počas mrazov neomŕzali hlavy, ako v tom čo mali vonku.Urobil som tam  debnu obitú OSB doskami. Na zakrytie som tiež použil OSB dosku, a tú som primontoval na pánty, aby som mohol milé sliepočky kedykoľvek skontrolovať „zhora“.

Ako som postupoval

Stanovište teda bolo vybraté, ale malo jeden zásadný problém. Doska, z ktorej bola urobená strecha kurníka, bola hrubá len 12mm, a akonáhle som na ňu niečo ťažšie položil, začala sa prehýbať. Najprv teda bolo potrebné vymyslieť čo s tým. Mal som dve možnosti. Buď vymením 12mm dosku za hrubšiu a pevnejšiu, alebo tú čo tam bola nejakým spôsobom spevním.

Prvý spôsob sa mi vôbec nezdal ako dobrý nápad hlavne preto, že som doma ani hrubšiu dosku nemal a musel by som ju kúpiť. Tým by sa mi ale oddialil celý plán a ja som chcel mať stôl hotový v ten deň. Druhý spôsob sa mi pozdával, pretože som mal doma asi ešte dve tabule s hrúbkou 12mm. Len vymyslieť konštrukciu. Najprv som chcel na pôvodnú dosku skrutkami prichytiť druhú, ale to mi prišlo ako nápad nič moc. Nakoniec vyhral nasledovný nápad: na pôvodnú dosku som skrutkami prichytil laty, ktoré mi zostali ako odpad, a na tieto laty opäť skrutkami prichytím druhé poschodie 12mm dosky.

Takže som si laty napílil na potrebné dĺžky a prichytil ich na vrchnú dosku kurníka. Dal som ich nahusto, aby som zabezpečil potrebnú pevnosť.

  

Priniesol som si druhú dosku a priložil ju na miesto, a ceruzkou vyznačil potrebné rozmery. Pílenie nebola žiadna slasť, pretože pár dní dozadu sa rozhodla moja stará okružná píla, že sa jej už nechce slúžiť mi, a že si už zaslúži oddych. Tak som chcel dosku napíliť priamočiarou. Na tej sa mi po pár zárezoch rozsypalo uchopenie pílového listu. „Asi by som sa mal poobzerať po novom náradí“ povedal som si,  vzal som do ruky klasickú „chvostovku“, a rozmer dosky som napílil ručne :-D.

Po odpílení presahujúcich kusov som ju priskrutkoval na konštrukciu a položil pokosovú pílu na jej budúce miesto. Samozrejme, že sa to neobišlo bez nejakého toho vymeriavania kolmosti a podobne. Keď som bol s jej uložením spokojný, označil som si polohu čiernym sprejom.

   

Keď som ju odtiaľ zdvihol, tak mi na doske ostala presná poloha podstavca píly a nemusel som viac vymeriavať. Vedel som, že keď ju tam osadím tak ako bola, nebudem už musieť nič merať a píla bude pekne kolmo.

Dával som ju odtiaľ dolu preto, lebo vrchnú dosku som zatiaľ prichytil len pár skrutkami a už som bol nedočkavý a chcel som vidieť, ako tam bude vyzerať. Keď som vrchnú dosku zabezpečil viacerými skrutkami, tak som na miesto prichytil aj pokosovú pílu.V podstavci na každej nôžke je vyvŕtaný otvor, tak som cez tieto otvory pílu pripevnil na stôl skrutkami. Samozrejme, že som aj silou skúšal pílu všelijako pohnúť, ale skrutky držali perfektne.

Tak som začal rezať materiál na predĺženie stola. Odrezal som si najprv kolmú časť. Potom som ju priložil k stolu pokosovej píly, na ten som uchytil vodováhu a napasoval kolmú dosku k tejto vodováhe.

   

Dávam aj jednu fotku zozadu. Kolmosť dosky som zabezpečil uholníkom a opäť som si poznačil presnú polohu kolmej dosky čiernym sprejom.

Odrezal som si aj vodorovnú časť stola na dĺžku zhodnú so zvislou doskou. Potom ešte tri hranoly, ktoré mali slúžiť ako podstavec vodorovnej dosky a mali zabezpečiť zhodnú výšku stola píly a predĺženého stola. Tak som si to tam tak „nasucho“ zložil a bolo to fajn.

   

Tí z vás, ktorí už majú skúsenosti s OSB doskami, vedia, že z nich dosť často vytŕčajú rôzne triesky. Keďže som chcel aby boli čo najhladšie, vzal som excentrickú brúsku a obidve dosky a samozrejme aj hranoly som kompletne vybrúsil. Tu by som sa ešte chcel na chvíľku vrátiť na začiatok. V čase, keď som zvažoval, kde pílu umiestnim, prichádzal do úvahy aj „stôl“ s tou tmavou doskou, ktorý vidíte na ďalšej fotke. Tento nápad som ale v začiatku zavrhol. V skutočnosti to ani nie je celkom stôl, aj keď mi slúži aj na tento účel. Je to sýpka. Pod pracovnou doskou mám priestor vyplnený obilím pre hydinu. Predtým som obilie držal vo vreciach alebo v sudoch, ale tie boli dosť nespratné, preto som vymyslel takéto riešenie. Prednú časť som vymuroval z betónových tvárnic a navrch som použil preglejku. Sýpka je vnútri rozdelená na dve časti ( v jednej mám pšenicu a v druhej kukuricu  ) a časť stola je otvárateľná. Zhodou okolnosti je to skoro v strede, a keby som tam chcel urobiť tento stôl, nedostal by som sa k obiliu. Ale dosť už o sýpke, pokračujeme ďalej.

Medzičasom sa mi vonku zotmelo a pokračoval som pri svetle. Zvislú časť stola som si opäť prichytil o stôl píly. Uchytenie som riešil uholníkmi z oboch strán.

       

A opäť skrutky na podkladové hranoly, a tiež aj na vodorovnú dosku.

    

A tým pádom som na prvý deň skončil. Píla bola na mieste, predĺžený stôl bol v rovine so stolom píly, a spokojný som mohol oddychovať.

Ale oddych sa celkom nekonal, lebo keď som si ľahol do postele, tak som začal premýšľať, ako by som si nový stôl vylepšil. Nápadov bolo milión, ale nie všetky boli v mojich silách. Boli ale aj také, do ktorých som sa pustil hneď na druhý deň.

Pokračujem na ďalší deň

Chcel som mať na stole stupnicu na rezanie dlhších kusov. Poznáte to: potrebujete si odpíliť 5 dosák s rovnakou dĺžkou a nechce sa vám každú jednu merať. Tak som sa do toho pustil. Vzal som si dosku na ktorej som si nameral 65 cm. Urobil som rez presne na značke a pílu som si zaistil v spodnej polohe. To znamená, že doska bola takmer opretá o kotúč píly. Píšem takmer, pretože zuby sú predsa len o niečo širšie ako telo kotúča. Na druhej strane dosky som si na stole vyznačil ceruzkou jej koniec. To bola značka vzdialenosti od pílového kotúča 65 cm.

   

Medzi náradím som mal starý zvinovací meter, ktorý sa už po vytiahnutí nechcel namotávať späť do púzdra. Tak som ho rozobral, odstrihol z neho potrebnú dĺžku a každých 10 cm som navŕtal dierky pre skrutky. Zrovnal som si na metri údaj 65 cm so značkou ktorú som si urobil na stole, a meter som na stôl priskrutkoval. Takže pri rezaní dlhších kusov už nebudem musieť merať každý jeden. To síce bola pravda, ale praktické to bolo len pri dieloch, ktorých výška bola zhodná so zvislou latou stola, prípadne vyššími. Chcelo to ešte niečo.

   

To niečo mal byť kus materiálu, pomocou ktorého by som vedel odčítať presnú hodnotu na metri a zároveň oň oprieť dosku alebo hranol, ktorý budem píliť. Vonku je takýto kus materiálu nazvaný aj „stop block“. Ja som sa ho rozhodol vyrobiť z dvoch kusov dreva a kúska tenkého pliešku. Medzitým sa už „revizáci“ nevedeli dočkať, kedy budú môcť nastúpiť a skontrolovať, či môj výrobok nemá nejaké vady.

Tak som si tento blok vyrobil z kusu dosky a hranola rovnakých dĺžok. Doska presahuje zvislú latu stola asi o 1 cm. Tento presah som urobil preto, aby som na dosku mohol uchytiť kus pliešku, ktorý mi na stupnici metra bude ukazovať vzdialenosť od pílového kotúča. Obidva kusy dreva som spolu spojil a blok bol hotový.

   

Neriešil som žiadne pevné uchytenie na stôl, lebo občas ho potrebujem zo stola odpratať. Tak si ho prichytávam len dvoma svierkami a funguje skvelo.

A keďže je vodorovná doska stola v určitej výške, vznikol mi pod ňou priestor, ktorý som chcel nejako užitočne využiť. Rozhodol som sa, že do týchto otvorov vyrobím zásuvky, do ktorých budem vedieť povkladať všelijaké drobnosti. Tak som si narezal potrebný počet latiek s potrebnými rozmermi. Ako dno zásuvky som použil staré kusy impregnovaných dosiek čo sa mi len tak povaľovali.

Keď som zvažoval nad rúčkami zásuviek, stačilo sa obzrieť dozadu. Niečo podobné som už robil v TOMTO PROJEKTE, takže som si len z dosky pomocou pokosu zrezal 45°, a odrezal potrebnú šírku  a dĺžku, a rúčky boli hotové.

Zásuvky som sklincoval dokopy, a aby boli pevnejšie, tak som ich aj zoskrutkoval.

   

Zásuvky zapasovali perfektne a momentálne si v nich držím vrtáky.

   

Až konečne nastal čas na záverčnú „revíziu“. Musím podotknúť, že kontrolóri mali nejaké výhrady, ale nakoniec celý projekt prešiel s „odretými labkami“  .

   

Záver

Tak skončil môj zámer vyrobiť stôl pre pokosovú pílu. Používam ju na tomto mieste už takmer rok, a som veľmi spokojný so svojou prácou. Jediná chyba, ktorú môj stôl má je tá, že je urobený len na jednu stranu. Chcelo by to predĺženie stola aj na druhú stranu, ale to bohužiaľ v mojich podmienkach a na tomto mieste zabezpečiť neviem, preto som vďačný, že je to aspoň tak, ako to je. Tento problém by určite vyriešila priestrannejšia dielňa, ktorú ale zatiaľ nemám. Každopádne píla aj stôl spĺňajú svoj účel na 100%.


Vytlačiť   E-mail