Výroba malého úlika – oplodniačika

Minulý rok som začal s včelárením, a keďže vstupná investícia do tejto záľuby je dosť značná, všetky potrebné veci si zaobstarávam postupne. Niektoré veci dokupujem, ale také čo viem svojpomocne vyrobiť, tie zmajstrujem v dielni. Tak som sa pustil aj do výroby oplodniačika.

Čo je vlastne oplodniačik a na čo slúži.

Každý včelár, ktorý chce v budúcnosti zväčšovať počet rodín, musí riešiť aj nové matky – včelie kráľovné. Ja som sa rozhodol, že si matky pokúsim tento rok vychovať sám. Aj keď sezóna chovu matiek začína až niekedy v druhej polovici apríla, teraz mám ešte dosť času na prípravu všetkého potrebného zariadenia. Oplodniačik je jedným z nich. Slúži na dočasné umiestnenie matky od vyliahnutia až do oplodnenia. Ide o taký malý úlik, do ktorého vložím mladú matku s niekoľkými včelami, ktoré sa o ňu budú starať. Z tohto úlika matka vylietava na tzv. zásnubné lety, na ktorých sa pári s trúdmi. V prípade, že oplodnenie prebehlo v poriadku, matka začína klásť vajíčka, a je použiteľná do včelstva. Na to, aby som zistil, či už matka kladie, sú v oplodniačiku aj rámiky s plástom. Do týchto plástov matka vajíčka nakladie.

Tak, poďme na to

Mal som v dielni odrezky z dosák, ktoré som odložil na nejaké menšie projekty. Výhodou bolo, že niektoré odrezky, ktoré mi zostali, už boli aj ohobľované.

Tak som si ich pokosovou pílou napílil na potrebné rozmery, a všetky som ich ešte prebrúsil brúsnym papierom.

Časti, na ktorých budú položené rámiky, som vypílil na stolovej píle.

A zložil som oplodniačiky len tak nasucho.

Kostru som mal hotovú. Potrebovalo to ale ešte nejaké úpravy, aby bol oplodniačik použiteľný. Ako vidíte, vnútri je jedna prepážka, ktorá celý oplodniačik predeľuje na dva priestory. V tom väčšom budú uložené rámiky, a ten menší slúži na vloženie potravy pre včielky. K matke sa do úlika vkladajú mladušky, ktoré ešte nelietajú, a ak majú v oplodniačku prežiť a aj sa postarať o mladú matku, potrebujú krmivo. Do priestoru na krmivo ale nemá mať prístup matka. Matku budú mladé včielky kŕmiť po celý čas. Preto je potrebné na prepážke vyrobiť „dvierka“, cez ktoré včely prejdú, ale matka nie.

Takže najprv som na pásovej píle vyrezal do prepážok otvory.

Na zabezpečenie prechodu včielok ku krmivu a zároveň  zabráneniu prechodu matky sa používa „materská mriežka“. Cez túto včely prejdú, ale matka zostane v priestore pre rámiky. Ja som si z takejto mriežky odstrihol potrebný rozmer….

…a sponkovačkou som ju prichytil na prepážku, čím som urobil potrebné dvierka.

Na to, aby sa matka z úlika dostala von, bude potrebovať nejaký výletový otvor. Ten som robil sukovníkom na stolovej vŕtačke. Naznačil som si stred vŕtania a vyvŕtal otvor.

   

A to už som mal viac menej všetko hotové a mohol som sa pustiť do skladania. Najprv som si oplodniačiky „zbil“ dokopy klincovačkou….

   

…a nakoniec som ešte navŕtal dierky a celú konštrukciu spevnil skrutkami.

Na výletové otvory som skrutkou pripevnil letáčový uzáver.

Oplodniačiky sú takmer hotové. Na to, aby nám na včielky nepršalo a nepieklo slnko, budú ešte potrebovať strechu. Tú som vyrezal z OSB dosky.

Na to, aby strieška na úlikoch držala, som použil tenké latky, ktoré som pribil po obvode úlika klincami tak, aby strieška pekne zasadla.

Oplodniačiky sú teda hotové. Už stačí len vyrobiť malé rámiky, a sú plne použiteľné. Ja však ešte v najbližšej dobe vyrobím aj plechový kryt na striešku, aby mi celý komplet vydržal čo najdlhšie. Úliky ešte dostanú dva nátery lazúrou na drevo, a zvnútra ich natriem propolisovou tinktúrou, aby včielkam krásne voňali.

To nie je všetko

Tento rok by som chcel okrem chovu matiek vyskúšať aj chov čmeliakov, a preto som im asi pred týždňom vyrobil úle, ktorých výrobu som ale nenafotil. Preto som sa rozhodol, že sem vložím aspoň fotky hotových „čmelínov“.

Čmelia kolónia funguje trošku ináč ako včelia, a preto potrebujú aj iný typ úľa. Keďže zvyknú vytvárať kolónie v zemi v starých myších norách, preto aj vchod do úľa musí byť tomu prispôsobený. Na vstup do úľa som primontoval elektrikársku trubku, tzv. „husí krk“. Cez ten budú, aspoň dúfam, čmeliaky vchádzať aj vychádzať. Dovnútra som im prichystal výstelku z konopnej izolácie, ktorú používajú vodári na tesnenie spojov, a mám ešte pripravený mach, ktorý s touto izoláciou zmiešam.

Na jar, keď uvidím v záhrade lietať čmeliaky, skúsim dva chytiť a osadiť ich do týchto úľov a budem dúfať, že sa tam zabývajú a bude sa im tam páčiť.

Záver

Toľko k svojpomocnej výrobe oplodniačika. V prípade, že sa vám článok páčil, prezdieľajte ho, prípadne ho môžete aj okomentovať.


Vytlačiť   E-mail