Príprava staršieho úľa na osadenie včielkami

Už dlhšiu dobu som sa pohrával s myšlienkou včeláriť, ale definitívne rozhodnutie prišlo v januári 2017. Sedel som jeden večer len tak na gauči a pozeral som si rôzne inzeráty. Jeden z nich ma zaujal. Pán ponúkal odložence na piatich rámikoch. Mal tam ešte k inzerátu pekný popis včelích matiek ktoré chová, tak som mu hneď napísal a objednal si štyri odložence. Odpísal mi asi na druhý deň, že už má dosť objednávok, ale tie štyri ešte určite urobí. Tak som sa začal tešiť a plánovať, čo všetko budem musieť stihnúť do času, kým ich pôjdem vyzdvihnúť.

So včelárením začal už môj otec, keď som mal asi 6 rokov. Ja som med zbožňoval už od malička, a tak si povedal, že ho nebude kupovať, ale že skúsi včeláriť sám. Včeláril dlhé roky, ale aj napriek tomu, že sme mali včielky v záhrade, ja som o ne veľký záujem nejavil. Občas som síce pozeral ako robí prehliadky, a aj som pomáhal pri vytáčaní medu, ale nijak extra ma to nechytilo. Prehliadky boli pomalé a na môj vtedajší vkus trochu nudné. Bol som mladý chalan a potreboval som akciu, nie vysedávanie pri úľoch. Jednoducho povedané, ešte som nedozrel na prácu so včelami. Ale prešlo pár rokov, a hneď som aj jemu dal vedieť, že som si včielky objednal a od júna začínam včeláriť. Preto mi pri najbližšej návšteve podaroval všetky včelárske knihy, aby som mohol začať so štúdiom, a aby som mal aspoň základné vedomosti o názvosloví, pomôckach a metódach včelárenia.

Štúdium a prípravy mohli začať

Po večeroch som teda lúskal jednu knihu za druhou a postupne som si písal, čo všetko budem na svojej novej včelnici potrebovať. Náradie na včelárenie som postupne objednával a rozmýšľal som odkiaľ vziať úle. Pozeral som samozrejme aj výrobcov, ale cena bola na môj vkus dosť vysoká. Čítal som v literatúre, že je najlepšie začať včeláriť v nových úľoch, ale tá investícia nebola celkom v súlade s mojim rozpočtom. Vtedy mi otec ponúkol úle, ktoré mal ešte z čias kým včeláril. Mal ich uložené na povale a zapadali prachom. Jediní nájomníci boli pavúci. Keďže som vedel, že na otcovej včelnici nikdy neboli nebezpečné choroby, priviezol som si tieto úle domov a čakal na vhodný čas na ich renováciu.

A bolo to tu

Jeden krásny jarný deň, keď už od rána svietilo slniečko, som si povedal, že je ten správny deň na prípravu úľov. Ako som už písal, úle boli na povale a boli zanesené prachom a pavučinami, po vnútorných stenách bol polepený propolis, a zvonku vyzerali dosť „ošumene“.

      

Najprv som z úľa vybral všetko čo bolo rozoberateľné a poriadne som ho metličkou omietol.

Ďalšou činnosťou bolo obrúsenie celého úľa brúsnym papierom. Použil som dve zrnitosti. Najprv hrubším zrnom prebrúsiť starý náter a zbrúsiť nerovnosti na dreve, a potom jemnejším vyhladiť.

Po vybrúsení dostalo drevo úľa krásny vzhľad. Až som sa chvíľu pohrával s myšlienkou, či vôbec budem drevo niečím natierať.

    

 

Každý úľ som zvnútra vypálil otvoreným ohňom.

   

Potom prišla na rad teplovzdušná pištoľ a tou som opálil celý úľ aj zvonku aj zvnútra.

      

Zvlášť som sa venoval všetkým škáram a spojom. Opálil a oškrabal som všetky kúsky starého vosku a propolisu.

      

A prišiel čas na prvý vonkajší náter. Celkovo som vonkajšok pretieral tri krát lazúrou na drevo Belinka.

Zvnútra som to nechcel natierať ničím, čo by včielkam nevoňalo. Mal som doma ešte kúsky staršieho propolisu, tak som ho nahádzal do domácej pálenky a nechal som ho dobre vylúhovať. Touto tinktúrou som tiež trikrát zvnútra každý úľ vynatieral. Tinktúrou som nešetril a natieral som zakaždým riadne „namokro“.

      

Stará letáčová pätka bola ešte použiteľná, tak som vybrúsil a natrel tinktúrou aj tú.

   

Úle od otca neboli dookola uzavreté, ale mali vzadu okienko. Jeho praktičnosť som ocenil aj teraz zjari, keď som vedel pozrieť aspoň na posledný rámik a sledovať pohyb včielok. Jarnú prehliadku odkladám na teplejší deň, ale aj takáto „predprehliadka“ veľa napovie o situácii v úli. Nehovoriac o tom, že včielky som pritom skoro vôbec nevyrušil. Ale vráťme sa k téme. Dvierka potrebovali kompletne rozobrať a tiež vyčistiť, prebrúsiť a natrieť.

   

Po vybrúsení vyzerali takmer ako nové. Náter opäť len tinktúrou, založiť plexi sklo a dvierka sú hotové.

      

Výsledok

Po dokončení dvierok už bol úľ prichystaný na nové osadenstvo. Samozrejme, že som ešte pridal aj takúto farebnú dekoráciu, ale tú som nefotil, tak dávam už len hotovú prácu.

   

Na úle som si v záhrade urobil drevený domec so strieškou a do neho som dal tri úle. Štvrtý je trošku bokom na podstavci, na ktorom je ešte miesto pre ďalšie včielky, ktoré si chcem tento rok aspoň zdvojnásobiť.

Včielky som si bol zobrať presne na svoje narodeniny, takže žiadny iný darček som nepotreboval. Cestoval som pre ne síce viac ako dve hodiny, ale stálo to za to. Pán Gaško ma už čakal, odviezli sme sa na včelnicu a poprekladali sme včielky do rojníc, ktoré som si tiež ešte pred tým doma vyrobil, a vložil som ich do auta. Celou cestou som sa už tešil ako ich dám na miesto. Po príchode som som si hneď šiel obliecť kombinézu, sprevádzkoval som napájadlo, ktoré som si pripravil, a včielky v rojniciach dal na miesto. Po otvorení letáčových otvorov sa včielky hneď začali zalietavať na nové stanovište. Nechal som ich v rojniciach do ďalšieho dňa. Na druhý deň som ich osadil do pripravených úľov, a po pár týždňoch som urobil fotku, kde sú už celkom zabývané.

   

Ale aj tak na tom všetkom bolo najlepšie to, že aj otec sa rozhodol, že znova začne včeláriť. Obaja sme teda začali v sezóne 2017 so štyrmi odložencami. Včielky sa v priebehu roka krásne dostali do sily a začiatkom augusta si pre nás pripravili aj medový bonus. Medníky som nenadstavoval, ale v plodisku to mali tak zanosené medom, že som sa bál, že matka nebude mať dostatok miesta na plodovanie. Vybral som teda krajné plásty so zaviečkovaným medom a vytočil som ho. Zo štyroch odložencov som teda hneď v prvej sezóne vytočil dohromady 8 kíl medu. Neviem, čím to bolo, ale lepší med som v živote nejedol.

Záver

Tento článok som sa rozhodol napísať po tom, ako som videl úspešnosť článku na výrobu oplodniačika. Po necelej hodine mal skoro 100 zhliadnutí a verím, že všetci priatelia včelári aj nevčelári budú sledovať ako sa počet včelích rodiniek u mňa rozrastá a ako sa im darí.

Už na začiatku som vedel, že včielky budem postupne dávať do nových úľov, a aj teraz už mám prichystaný jeden ktorý som kúpil, a jeden, ktorý vyrobil otec vo svojej „kôlničke“. Takže keď bude vhodné počasie na prekladanie, tak to určite zrealizujem.


Vytlačiť   E-mail