Články

Čerešničky, čerešne..štedrý dar prírody

Snáď ani niet ovocia, ktoré by bolo viac ospevované v ľudových piesňach. Či už sa išlo na ne, alebo z nich, alebo sa niečo udialo medzitým, čerešne jednoducho patria k folklóru, aj keď nie sú pôvodom z našich končín, údajne pochádzajú z Ázie. Výpravy na čerešne  –  najčastejšie susedove – majú svoje pevné miesto v spomienkach starších generácií.

Zoznámte sa, baza čierna.

Aj keď je baza všeobecne známy krík, často stretávam ľudí, ktorí ani netušia, aká je pre nás prínosná. Najčastejšie rastie popri plotoch, na rumoviskách a na opustených miestach, zrejme aj preto je považovaná za burinu. V záhrade však okrem príjemného chládku poskytuje úžitok dvakrát do roka, v podobe kvetov a plodov.

Výroba stola k pokosovej píle

Včera som sa prehrabával medzi fotkami ktoré som robil za posledný rok, a medzi nimi som objavil také, ktoré som tu ešte nepoužil. Tak som sa rozhodol napísať článok o tom, ako som si v dielni pripravil predĺženie stola k pokosovej píle. Keď som ju dostal, tak som ju požíval len ako prenosný kus náradia. Keďže som často pílil dlhšie laty, vždy som si ich musel všelijako podkladať. Už mi to začalo liezť na city, tak som sa jedného krásneho dňa zobudil s chuťou dať tento stôl dokopy.

Príprava staršieho úľa na osadenie včielkami

Už dlhšiu dobu som sa pohrával s myšlienkou včeláriť, ale definitívne rozhodnutie prišlo v januári 2017. Sedel som jeden večer len tak na gauči a pozeral som si rôzne inzeráty. Jeden z nich ma zaujal. Pán ponúkal odložence na piatich rámikoch. Mal tam ešte k inzerátu pekný popis včelích matiek ktoré chová, tak som mu hneď napísal a objednal si štyri odložence. Odpísal mi asi na druhý deň, že už má dosť objednávok, ale tie štyri ešte určite urobí. Tak som sa začal tešiť a plánovať, čo všetko budem musieť stihnúť do času, kým ich pôjdem vyzdvihnúť.

Výroba malého úlika – oplodniačika

Minulý rok som začal s včelárením, a keďže vstupná investícia do tejto záľuby je dosť značná, všetky potrebné veci si zaobstarávam postupne. Niektoré veci dokupujem, ale také čo viem svojpomocne vyrobiť, tie zmajstrujem v dielni. Tak som sa pustil aj do výroby oplodniačika.

Info

Použité zábery na našich stránkach a sociálnych sieťach pochádzajú z nášho archívu, sú vytvorené na akciách prístupných verejnosti, ak nie je uvedená iná informácia. Návody a videá sú výlučne nami spracované, berte prosím do úvahy čas a energiu na ich vytvorenie a rešpektujte autorské práva. V článkoch uvádzame informácie na základe vlastných skúseností, aj z bežne dostupných voľných zdrojov (knihy, internet). Neslúžia ako odborný názor či odporúčanie, nenesieme preto žiadnu zodpovednosť za iný výsledok Vašej činnosti, než aký sme dosiahli my.